معرفی فیلم گرگ وال استریت (۲۰۱۳)

معرفی فیلم گرگ وال استریت (۲۰۱۳) _ گرگ وال استریت (The Wolf of Wall Street)، محصول سال ۲۰۱۳، از دیگر آثار جاودانه مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese)، و با هنرنمایی لئوناردو دی کاپریو (Leonardo DiCaprio)، می باشد، که همانند دیگر آثار مشترکشان شاهکار دیگری در تاریخ سینما محسوب می گردد.

این اثر روایت کننده داستان زندگی سرمایه دار معروف جردن راس بلفورت (Jordan Ross Belfort)، بوده که خود در کتابی با عنوان مشابه گرگ وال استریت

(The Book of The Wolf of Wall Street)، به روایت این موضوع پرداخته است، که چگونه از یک کارگزار ساده در بازار سهام توانسته است به یکی از مهمترین و سرمایه دارترین افراد وال استریت تبدیل گردد.

فیلم گرگ وال‌استریت جزئیات انحطاط و فساد اخلاقی دلال سهام، جردن بلفورت، در زندگی واقعی را به تصویر می‌کشد. از احزاب اداری دیوانه تا مصرف بی‌پروای مواد مخدر، گرگ وال‌استریت تمام جوانب روشن و تاریک دنیای کسب و کار را به تصویر می‌کشد.

حرص، خوش‌گذرانی و تقلب شاید برای عده‌ای وسوسه‌انگیز باشد اما نهایتاً منجر به شکست پیروان خود می‌شود. هیچ میانبری برای کسب موفقیت در زندگی و تجارت وجود ندارد. رشد کسب و کاری که بر اساس اصول اخلاقی و ارزش‌های مستحکم بنا شده باشد زمان می‌برد اما ثمره‌ای ارزشمند نصیب مالک خود خواهد کرد.


خلاصه داستان

جردن بلفورت (لئوناردو دی کاپریو)، دلال سخت کوشی است که در اواخر دهه ی ۸۰ وارد بازار سهام می شود، اما ورود او مصادف با بزرگترین روز سقوط اقتصادی بعد از دهه ای بیست، یعنی روز دوشنبه سیاه می شود.

بلفورت، پس از این اتفاق شغل خود را برای مدتی از دست می دهد، ولی با تلاش مجدد می تواند خود را به عنوان تامین کننده ای در بازار سهام کم ارزش تر وارد نمایید.

جردن، که هر روز شاهد کلاهبرداری های بسیاری در بازار سرمایه است، پس از مدتی تصمیم می گیرد تا با موج فساد همراه شود، تا سریع تر به رویای پولدار شدن خود تحقق بخشد. وی پس از مدتی، موفق می شود برای خود شریکی پیدا کند، تا با همراهی او شرکت دلالی سهام خود را تاسیس نماید.

آنها با کلاهبرداری از مشتریان بازار سهام، هر روز سود بیشتری کسب می کنند. به طوریکه جردن بلفورت در نهایت به یکی از روسای وال استریت با ثروتی هنگفت تبدیل می شود. اما اعتیاد به موارد مخدر و روابط نامشروع هر روز او را بیشتر در منجلاب نابودی فرو می برد.

داستان فیلم تا جای ادامه می یابد، که سرانجام کمیسیون امنیت و مبادلات ارزی، به عملکرد شرکت او مشکوک می شود، و با ورود ماموران اف.بی.آی به پرونده اش، سقوط و فروپاشی امپراطوری جردن بلفورت آغاز می شود.


مخاطبین فیلم

 

  • کارآفرین ها
  • فروشنده ها
  • مدیران شرکت ها
  • تمام افرادی که شوق داشتن کسب و کار را دارند.

 

درسهایی که می توان از جردن بلفورت یاد گرفت…

جردن بلفورت برای اینکه کارکنان در جذب مشتری کارآمد باشند، آموزش عملی و گام به گام را به آنان ارائه می دهد.

بلفورت برای تهییج کارکنانش بر مسائل اقتصادی تاکید می کند ولی با کمی دقت می توان متوجه شد که تاکید اصلی او بر قدرت پول است و اینکه به کمک پول می توان نیاز های اجتماعی و خود شکوفایی خود را بر آورده کرد. (“اون تلفن بردار به مشتری زنگ بزن، آقای خودت باش وگرنه باید بری برای مک دونالد ساعتی ۵ دلار کار کنی”)

بلفورت اگرچه ثروت عظیمی را از طریق کارگزاری خود بدست می آورده ولی کارکنان خود را هم در این سود آوری شریک می کند. در واقع کارکنان اثرات این رشد سریع شرکت را به خوبی در جیب خود احساس می کنند.

گرچه در فیلم جردن بلفورت یک فرد شارلاتان است ولی دارای ارتباط خوبی با کارمندانش می باشد و در مواردی به کارکنانش که در شرایط سختی هستند کمک مالی و احساسی می کند.
از نظر بلفورت رمز موفقیت در کار یعنی تمرکز ۱۰۰ درصد به کاری است که قرار است انجام شود به قول انیشتن رمز موفقیت این است که در یک لحظه به یک چیز فکر می کنم.

 

دیدگاه شما