فیلم امتحان Exam (2009)

فیلم امتحان Exam (2009) _ داستان فیلم آزمون در مورد هشت کاندید برگزیده است که به آخرین مرحله مصاحبه شغلی، برای استخدام در یک شرکت قدرتمند و مرموز دارویی، راه پیدا کرده‌اند. پس از ورود به یک اتاق بدون پنجره، مراقب آزمون به آن‌ها هشتاد دقیقه فرصت می‌دهد که به یک سؤال ساده پاسخ دهند. او سه قانون برای آن‌ها تعیین می‌کند که در صورت نقض آن‌ها رد صلاحیت خواهند شد: آن‌ها نباید با او یا دربان مسلح صحبت کنند، باید برگه‌هایشان را سالم نگه دارند، و اتاق را ترک نکنند. او ثانیه شمار را فعال کرده و می‌رود. ماجرا از جایی شروع می‌شود که متقاضیان به برگه‌هایشان نگاه می‌کنند و در میابند که تمامی برگه‌ها کاملاً خالی هستند.

فیلم آزمون یا امتحان (2099 Exam) فیلمی تریلر روان‌شناختی و معمایی به نویسندگی و کارگردانی استوارت هازلدین و محصول سال ۲۰۰۹ سینمای بریتانیا است. هازلدین به همراه گرت آنوین تهیه‌کننده این فیلم بوده و استیون بارتون موسیقی متن آن را ساخته است. آدار بک، جما چان، ناتالی کاکس، جان لوید فیلینگهام، لوک مابلی، جیمی میستری و کالین سالمون در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

در این نقد و بررسی سراغ فیلم Exam رفته ایم. آزمون یا امتحان (Exam) فیلمی تریلر روان‌شناختی و معمایی به نویسندگی و کارگردانی استوارت هازلدین و محصول سال ۲۰۰۹ سینمای بریتانیا است. هازلدین به همراه گرت آنوین تهیه‌کننده این فیلم بوده و استیون بارتون موسیقی متن آن را ساخته است. آدار بک، جما چان، ناتالی کاکس، جان لوید فیلینگهام، لوک مابلی، جیمی میستری و کالین سالمون در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

سینمای ایران از این دست فیلم ها تاکنون نساخته و این خود خلایی بزرگ است‌. جهانی در بستر اتاقی! سه گانه مکعب و یا فیلم سکو که به تازگی ساخته شده و فیلم آزمون، این مدل فیلم ها به زیبایی برای سادگی انتقال مفاهیم پیچیده، دنیا را در بستر اتاقی یا مکانی به کوچکی یک زندان و یک سازمان نشان می دهند و به مخاطب می فهمانند اگر خوب نگاه کنی اتاقت یک ماکت شبیه سازی شده از جهان است.

آزمون، کلمه ای است که خیلی از مکاتب برای تفسیر هستی استفاده می کنند و معتقدند که برای امتحان به دنیا می آییم.

در فیلم نژادهای گوناگون از زن و مرد با شغل های کاملا متفاوت و گذشته های بی ربط در یک سالن امتحان حضور دارند و به یک سوال جواب دهند.خلاقیت از این جا شروع می شود که کسی نمی داند سوال چیست.آنها امتحانی مهم که سرنوشتشان به آن وابسته است در پیش روی خود دارند اما نمی داند حتی سوال چیست.

ما به این هستی افکنده شده ایم. برای بقا مجبور به امتحان پس دادن هستیم اما برخی حتی نمی دانیم در چه دنیایی هستیم و به چه امتحانی تن داده ایم.

فیلم نشان می دهد هر چه احمق تر باشی زودتر حذف می شوی.بازنده اول زنی چینی است که عجولانه و بی فکر جملاتی بی ربط روی کاغذ می نویسد بدون اینکه از خود بپرسد سوال چیست.در آهنگی معروف از ایتالیا خواننده می گوید:((فقط احمق ها عجله می کنند)).آنکه تاب تفکر و تمرکز بر هستی را نداشته باشد و بخواهد زود به نتیجه برسد کاملا برعکس، زود حذف می شود.

افراد باقی مانده از خبیث تا جنگ جو ، از شجاع تا ترسو به جان هم می افتند.تا مرز شکنجه و مرگ می روند. فضای شک و بی اعتمادی شکل می گیرد. هر کسی فکر می کند دیگری در جریان سوال است.

وقتی به دنیا می آییم برای رفتن به سمت هدفمان درست مثل افراد این فیلم که در اتاق گیر افتاده اند ما هم در این جهان گیر افتاده و با افرادی با خلقیات خطرناک و گاها احمقانه محصور می شویم. افراد برای پی بردن به رازِ سوال شروع به فکر کردن می کنند.اما افکار منطقی آنها را به بیراهه هایی عجیب می برد.تا جایی که معتقد می شوند در تاریکخانه هستند و با آب روی برگه سوال ظاهر خواهد شد. همه اینها فرضیه های عجیب که از دل تفکرات غیرمنطقی افراد مورد امتحان بیرون می آید و در نهایت هیچ ربطی به واقعیت ندارند.

در طول فیلم افراد حق ندارند با مسئولین امتحان صحبت کنند ولی مسئولین مدام و لحظه به لحظه آنها را زیر ذره بین دارند و از مانیتور آنها را تماشا می کنند. مثل مردم جهان که با خالق گیتی نمی توانند صحبت مستقیمی داشته باشند و اما نگاه یک خالق را بر هستی و وجود خود حس می کنند. فرد سیاهپوست که در آغاز شروع به تشریح شرایط امتحان می کند همه چیز را ساده گفته است اما افراد به حرف هایش توجهی نکرده اند که اگر خوب صحبت های او را گوش می دادند وارد چنین مخمصه و هیاهویی نمی شدند. سوال واضح بود. چیزی که در مقابل افراد بود یک سوال ساده بود که در لابه لای حرف های مرد پنهان بود و کسی به آن توجه نکرده بود. زنی زیبا و با وقار که در طول فیلم صداقت و متانت و صبوری و وسعت شخصیت خود را به نمایش گذاشت توانست به راز سوال پی ببرد و جواب را پیدا کند.

این زن کمترین درگیری را با بقیه افراد داشت.از هوش بیشتری برخوردار بود و برای رسیدن به سوال حاضر به انجام جنایت نبود.

در جهان هم خیلی ها مثل کارگردان فیلم آزمون اعتقاد دارند با کلاهبرداری و قلدری و حماقت به پیروزی نمی رسی. بلکه کلید حل معمای هستی در نبود حرص و آز و داشتن شکیبایی است.

منبع: سینما مدرن

دیدگاه‌ها

31 خرداد 1400 - 18:19
کتاب مصاحبه‌گری و استخدام موفقیت‌آمیز – گروه مشاور مدیریت علی آزاد

[…] در پی آن است که با در دسترس قرار دادن منبعی که موضوع مصاحبه استخدامی را به‌صورت گام‌به‌گام و با زبانی کاربردی تشریح […]

1 تیر 1400 - 20:52
کتاب مصاحبه گری و استخدام موفقیت‌ آمیز – گروه مشاور مدیریت علی آزاد

[…] در پی آن است که با در دسترس قرار دادن منبعی که موضوع مصاحبه استخدامی را به‌صورت گام‌به‌گام و با زبانی کاربردی تشریح […]

دیدگاه شما